Çekirdekler

Kenya

Orta Kenya bölgesine ait olan Nguku AB Thanga-ini İşleme istasyonundan gelen bu çekirdekler 700 farklı küçük üreticinin mahsulünden oluşuyor. Badem tadının baskın hissedildiği, limon tadının eşlik ettiği, içimi yumuşak ve keyifli bir kahve.

İçim: İlk yudumda badem tadı oldukça kendini belli ediyor, iki üç yudum sonrasında ise limon tadı kendini hissettiriyor ve sonrasında kendine bağlayıcı bir tat oluşturuyor. Damaktaki tat gitmeden bir sonraki yudumu alıp o tadı korumak istiyorsunuz. Oldukça kremsi ve yumuşak bir içimi, pürüzsüz bir finish’i var. Yudum sonrası dilin ön, damağın arka kısımda hoş bir iz kalıyor.

Kenya Kahvenin ana vatanı olan Etiyopya’nın komşusu bir ülke. Afrika kıtasının güney batısında yer alıp kahve üretimi için gereken verimli topraklara da sahip. Buna rağmen kahve üretimi Kenya’da Etiyopya’ya göre neredeyse 1000 yıl sonra başlıyor.

Kahvenin ilk olarak MS 850’li yıllarda Etiyopya’da keşfedildiğini, ticari olarak gelişiminin ise 1000-1100 arası olduğunu biliyoruz. Kenya’ya ise kahve Fransız sömürgesi olduğu dönemde yani 1893 yılında geliyor. Bu yüzden Kenya’da yetişen kahve tipleri de Etiyopya’ya göre oldukça farklı. Etiyopya’da üretim Typica diye adlandırılan Arabica tipi çekirdek ve onun binlerce varyetesi üstünde yapılırken, Kenya’da ise Bourbon varyetelerinin kahve üretimi oldukça yüksek.

Ethiopia

Ethiopia Yirgacheffe Afrika’nın en bilinen kahvelerinden. Tadı, lezzeti ve yumuşak içimiyle bu ünü de sonuna kadar hak ediyor. Kahvesini süt ve şekerle sevenleri bile sade içmeye ikna eden hem sıcak hem soğuk demleme ile harikalar yaratan bir kahve.

İçim: Tatları gölgeleyen bir başlangıç, yudum ağız içinde yayıldıkça belirginliği artan meyve ve çikolata tadı, bir kaç yudum sonrasında kendini belli etmeye başlayan tatlı limonsuluk, pürüzsüz finish ve kalıcı, yumuşak damak tadı.

Etiyopya Yirgacheffe bölgesinde yetiştirilen kahveler dünyada kahve severlerin kalplerinde ayrı bir yere koyduğu, her 3-4 farklı bölge/tip denedikten sonra dayanamayıp tekrar içmek istediği bir kahve.

Yirgacheffe yıkanmış bir kahve. Etiyopya’da kahve yıkama istasyonlarının sayısı çok fazla değil. Üretimin büyük bir kısmı kuru işleme ile yapılıyor. Kahve kirazı kurutulduktan sonra çekirdeklerinden ayrılıyor bu yöntemle işlenen kahveler üstünde az da olsa meyve kalıntıları barındırıyor. “Honey” diye adlandırılan bu kalıntılar kahvedeki meyvemsi tatları artırıyor. Yıkama ile işlendiğinde ise meyve tamamen çekirdekten ayrıldığı için geriye salt çekirdek lezzeti kalıyor.

Colombia

Colombia, Supremo ile aynı ağaçlardan toplanan, daha küçük elek boylarına sahip, peaberry çekirdeklerini de barındıran popüler bir Colombia kahvesidir.

İçim: Yumuşak ve ipeksi ilk yudum, dolgun ve kalıcı finish, gövdeli Kolombiya Brezilya ve Vietnam’dan sonra en fazla kahve ihraç eden ülke. Hatta sadece arabica ihracatlarını karşılaştıracak olursak en büyük ikinci arabica türü kahve üreticisi diyebiliriz.

Kolombiya kahvesi isimlendirmelerinde genellikle excelso veya supremo diye takılar görürsünüz. Excelso daha küçük taneler, supremo ise daha iri kahve taneleri için kullanılan isimlendirmedir.

Kahve gölgeyi seven bir bitki olduğu için yamaçların gölgelik alanları dikim için daha çok tercih ediliyor. Gölge, bölgedeki nominal sıcaklığın altında bir ortam oluşturarak, kahve ağaçlarının daha yavaş ve bünyesindeki tatlı notaları açığa çıkaracak şekilde yetişmesine imkân veriyor.

Indonesia

Indonesia Sumatra Yöresel Kahvesi, Sumatra Adası’nda yetiştirilen Arabica kahve çekirdeklerinin kendine özgü kavrulması, düşük asiditesi ve yoğun aroması ile öne çıkar.

Moliendo Indonesia Sumatra kahvesi, Endonezya’nın batı noktasındaki Sumatra Adası’ndan toplanan, dünyanın en bilinen Arabica kahve çekirdeklerinin özgün kavrulmasıyla hazırlanır.

İçim: Düşük asiditesi ve yoğun aroması ile ünlü bir kahve olan Indonesia Sumatra’yı; isterseniz filtre kahve olarak, isterseniz espresso makinenizle nefis single origin espresso olarak hazırlayabilir, gün boyu zinde ve canlı kalabilirsiniz.

Volkanik iklime sahip Endonezya’nın farklı bölgelerinde, farklı kahve çekirdeği üretimi yapılsa da Sumatra, Endonezya çekirdekleri arasında en meşhurudur.

Sahip olduğu dengeli gövdesi ve aroması kahvesini aromatik sevenleri de, kahve tadını baskın sevenleri de memnun edecek türdendir.

Brasil Santos

Brezilya dünyanın en önemli kahve üreticilerinden birisidir. Aynı zamanda kahve çekirdeği ihraç etmektedir. Dünya kahve üretiminin üçte birini karşılayan Brezilya ürettiği kahve çekirdeklerini Santos limanından ihraç etmektedir. Ülkenin ürettiği kahveler High Grow Coffee(900-1200 metre) kategorisindedir. Ancak bazı bölgelerde bu eşik aşılamamaktadır.

Brezilyanın kahveleri harmanlanırken espressoya uygun yüksek kaliteli Bourbon Santos yada Brazil Cerrado olarak hazırlanmaktadır.

Brezilya kahve çekirdekleri ise hafif ve dengelidir. Brazil Santos kahve denildiği zaman akıllara bir üretim bölgesi gelmemelidir. Santos’dan kasıt Brezilya hükümetinin 90’lı yıllardan önce kendi pazarlarını kontrol etmek için kullandığı bir kelimedir.

Zamanın Santos limanı oldukça büyüktü ve Brazilya kahvesinin ihraç edildiği büyük bir ticaret kapısıydı. Bu yüzden Santos 1, Santos 2, Santos 3 olarak bölgelere ayrılmıştır.

Günümüzde ise Brazil Santos kahvesi denice akla kalite gelmektedir. Bu kahve çekirdeklerinin yüksek kalitesi genellikle Bourbon, biraz Arabica dan gelmektedir. Ancak robusta kahve türü yoktur.

Costarika

“Zengin Sahil” anlamında kelen Costa Rica, Orta Amerika’nın da en zengin ülkeleri arasında. Yerel tabiri ile “fincan” ların dışında büyük kahve zincirlerine ait bir çok çiftliğinin de bulunduğu Kosta Rika’da kahveler ortalama 1200-1800 metre yükseklikte, yoğunlukla yoğunlukla Tarrazu, Volcan Poas, Central Valley, Tres Rios, Heredia, Alajeula, Naranjo bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Caturra, Catuai varyetelerine sahip Kosta Rika kahvesi aroma, kıvam ve lezzet olarak oldukça yumuşak ve temiz bir içime sahiptir.

Farklı demleme yöntemlerini rahatlıkla deneyebileceğiniz Kosta Rika kahvesi olgun, temiz bir görünüme ve yüksek asiditeye sahiptir ve bu nedenle Merkez Amerika kahveleri arasında en çok tercih edilen kahveler arasında yer almaktadır.

Yüz ölçümü olarak oldukça küçük bir ülke olmasına karşın önemli bir kahve ticaret potansiyeline sahip olan ülkede kahve özellikle başkent San Joe ve çevresindeki şehirlerde yetiştirilmektedir. Volkanik toprakların ve kahve meyvesi için ideal ikliminin etkisi ile floral tatlara tutkun kahve severler için ilk sırada yer alan Kosta Rika’da en ünlü kahvenin üretildiği dört şehir San Marcos de Tarrazu, Tres Rios, Heredia ve Alajuela“dır.

Guatemala

Guatemala Cumhuriyeti kısaca Guatemala, Orta Amerika‘da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador‘la komşudur. Ayrıca doğuda Karayib Denizi‘ne, batıda Büyük Okyanus‘a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala‘dır.

En iyi Guatemala kahvesi baharat ve tütsü tatları ile öne çıkar ve bu özelliği ile kendisini diğer bütün kahvelerden ayrılmaktadır. Yoğunluklu olarak çok asitli olup, baharat ya da tütsülenerek asitliğe katkıda bulunulabilir. En hoş Guatemala kahvesi orta ile tam olgunluk arasında olup, tat bakımından oldukça zengin ve karakteristiktir.

Antigua; Guatemala kahvesinin en çok farklılaştırılmış kahvelerinden biridir.

Cobán; Kuzey bölgelerinde yetiştirilen en kaliteli kahvesidir.

Huehuetenango; Yine Guatemala’nın en kaliteli kahveleri arasında yer almaktadır.